Како да ги отстраните паразитите од телото дома?

клизми и лекови за отстранување на паразити

Човечкото тело е дел од природата и го зазема своето дефинитивно место во него. Тој е во постојан контакт со околината, но оваа комуникација не е секогаш поволна.

Во текот на неговиот живот, едно лице е изложено на "напади" од разни микроорганизми. За жал, паразитите се чести гости.

Со текот на времето, целото негативно влијание врз лицето однадвор и однадвор ја влошува неговата состојба. Отпадни производи од разни паразити, габи и микроорганизми се депонираат кај една личност.

За да се подобри благосостојбата и здравјето воопшто, неопходно е сериозно чистење на телото. Може да се направи дома користејќи добро познати и ефикасни методи и народни лекови.

Како да го исчистите телото од паразити дома: таблети

Луѓето од апсолутно различна возраст можат да се заразат со хелминти.

Постои одредена класификација на паразити, во која има три групи:

 • Тркалезни црви;
 • Рамни црви (метила);
 • Тенија.

Најчесто, антихелминските лекови се достапни во форма на пилули.

Позитивна точка во употребата на лекови е нивната способност позитивно да влијаат на имунитетот на пациентот. Поради оваа причина, лековите често се користат како превентивни мерки, тие се препорачуваат за лекување на болести како што се:

 • не-котороза;
 • аскаријаза;
 • анкилостомијаза;
 • токсокаријаза;
 • сиртилоидоза.

Употребата на лекови има одредени ограничувања. Тие вклучуваат присуство на одредени болести, како што се: бубрежна и хепатална инсуфициенција, леукемија, нарушувања на хематопоезата.

Таблетите се користат во третманот на:

 • аскаријаза;
 • цистицеркоза;
 • џардијаза;
 • ентеробиоза;
 • ехинококоза;
 • описторхијаза;
 • токсокаријаза;
 • трихоцефалоза и други болести.

Пред да започнете со употреба на лекови, треба да се запознаете со контраиндикациите. Најчесто овие се: бременост, доење, заболувања на мрежницата и индивидуална нетолеранција кон одредени компоненти на лекот.

Главниот извор на исхрана во човечкото тело за паразити е гликозата. Постојат лекови кои ја попречуваат апсорпцијата на гликоза од црви. Останувајќи без главната храна, паразитите умираат, оставајќи го човечкото тело целосно за 2-3 дена. Средствата добро работеа за третман на мешана хелминтијаза.

Најчесто се користи за:

 • ентеробиоза;
 • аскаријаза;
 • анкилостома;
 • трихоцефалоза;
 • тенијаза;

Третман на болести на протозои

Протозои - болести предизвикани од протозои, како што се ламблија, трихомонас, амеба, токсоплазма. Дејството на одредени лекови е насочено кон борба против протозоите. Овие лекови имаат и антимикробно и антипаразитарно дејство.

Активно влијаат на:

 • Трихомонас;
 • ламблија;
 • амеби.

Лековите се земаат орално 5-10 дена. По завршувањето на текот на третманот, се зема втора анализа, која може да го покаже резултатот од терапијата.

Како да ги отстраните паразитите дома со народни лекови

На почетокот на антихелминтската терапија му претходи одредена подготовка. Се состои во почитување на диета која исклучува мрсна храна, месо и месни производи. Неопходно е да се јаде само суров зеленчук и овошје две недели, не јадете шеќер, пијте само свежо подготвени сокови. Пијте најмалку 1, 5 литри вода дневно. Предуслов е чистење на црниот дроб, бубрезите, цревата.

Превенција на хелминтијаза треба да се спроведува најмалку двапати годишно. Не треба сами да одлучувате кој народен лек да го користите во одреден случај. Препорачливо е да донесете одлука заедно со лекарот што посетува, кој, при изборот на лек, ќе биде воден од вашите индивидуални показатели за здравствената состојба. Не смее да се дозволи интоксикација на телото.

Најпопуларните народни лекови во борбата против паразитите се тревата од пелин, лук и танзи.

Танзи

Заедничката танзи е ефикасен антихелмински агенс. Неговото есенцијално масло содржи тујон. Оваа супстанца парализира различни цревни паразити, особено штипки и аскари. За да го подготвите производот, треба да истурете една лажица растителни цвеќиња со една чаша врела вода. Инфузијата ќе биде готова за 1 час. Филтрираниот раствор се зема 1 лажица 3 пати на ден 30 минути пред јадење.

Пелин

Медицински инфузии од ова растение активно се користат за борба против разни микроорганизми, како и паразити како што се тении, ламблија, кружни црви. Тинктурата се подготвува со алкохол и се зема 20 капки пред јадење три пати на ден.

Семки од тиква

Најпопуларниот народен антихелмински лек, кој е прилично лесен за подготовка. Треба да изедете 1 чаша семки од тиква излупени од бели лушпи во рок од две недели.

Антелминтици базирани на лук

Лукот, поточно неговите етерични масла и фитонциди, активно делува на паразити, особено на округли црви. Производите базирани на лук штитат од развој на разни гнилостни процеси.

Ореви

За подготовка на народен лек, се користат само зелени ореви. Јаткастите плодови (не излупени од зелена кора) прво мора да се исецкаат, потоа 4 лажици мелени ореви се истураат во една чаша солена врела вода. Тинктурата ќе биде подготвена за 30 минути. Оревот се исцеди од водата. Пред да го земете овој лек, мора да пиете лаксатив.

Каранфилче (зачин)

Каранфилчето се крши во прав и се зема на антихелминска терапија. Алатката ефикасно дејствува не само кај возрасните, туку и на јајца и ларви на хелминти. Овој зачин има уште една позитивна карактеристика - го зајакнува ослабениот имунитет на пациентот.

Лекот се зема во рок од еден месец, постепено зголемување на дозата. Треба да започнете со мал нотка, зголемувајќи ја дозата на 1/3 лажичка. По завршувањето на курсот, препорачливо е да пиете 1 лажичка каранфилче или пелин еднаш неделно за превенција.

Мешавина од коњак и рицинусово масло

За да ја подготвите смесата, земете 50 грама добра ракија и 50 грама рицинусово масло. Лекот се зема наутро пред јадење. Коњак ги парализира паразитите и тие веќе не се способни да се прилепат до цревните идови. Рициново масло има лаксативно дејство, што помага да се отстранат парализираните црви од телото. Неопходно е да се земе смесата додека не се најдат паразити во дневната столица.

Присуството на скејт во оваа алатка не овозможува да се користи за лекување на деца. Но, можен е и друг начин на користење на рицинусово масло. Во средината на ноќта, на бебето му се дава сладок пијалок, а по 20-30 минути - доза на рицинусово масло (дозата зависи од возраста на детето и може да биде од 15 до 20 грама). Текот на третманот продолжува додека изметот на детето не содржи црви.

Како да ги отстраните паразитите дома кај децата

Бебињата се разболуваат со хелминтична инвазија доста често, ова се случува поради нивното незнаење за правилата за хигиена, curубопитност, желба да вкусат с everything. И валканите раце се првиот извор на ширење на црви.

Како да им помогнете на децата да се ослободат од црви?

Лековити билки

Главното правило кога третирате бебе е да не правите никаква штета! Затоа, кога се обидувате да излечите дете, треба да обрнете посебно внимание на фактот дека сите лекови се многу токсични. Што не може да се каже за традиционалната медицина, која е нежна за телото на детето. И покрај ова, употребата на кој било лек мора да се договори со лекарот што посетува.

Запомни!Децата се инфицираат со паразити од валкани раце, после јадење неизмиен зеленчук и овошје, по контакт со заразени животни и по контакт со заразени лица.

Алое

Познатото лековито растение од алое успешно се користи за отстранување на црви. Рецепт за подготовка на производот: од растение старо најмалку 3 години, земете ги долните лисја, мелете ги и измешајте ги со мед во еднакви размери. Смесата се внесува во стаклен сад 5 дена. Пациентите под 14 години земаат 5 грама лекови 3 пати на ден пред јадење во тек на седум дена.

Бидејќи црвената боја може да доведе до тешка дијареа, додека го земате лекот, треба да му дадете на детето варени јајца и оризова вода. Во тоа време, треба да избегнувате да јадете пченичен леб, компири. Минимизирајте го внесот на сол.

Најдобро е да се борите против големите паразити со лушпа од лисја од бреза. Рецепт за подготовка на производот: исушете 100 лисја од бреза, потоа истурете 250 мл ладна вода на тивок оган околу 12 минути. Треба да земете 10-15 ml пред јадење.

Лековити растенија за хелминти

Цената за лекување се состои од:

 • 75 грама центаури;
 • 45 грама tansy inflorescence;
 • 40 грама бесмртна.

За да ја подготвите инфузијата, земете 15 грама мешавина од билки и варете во 230 мл врела вода. Земете 45 ml од производот три пати на ден. За да биде повкусно за децата, можете да додадете 5 мл мед во секоја порција. По тинктура, детето мора да се храни со гриз или овесна каша варена во млеко. Третманот со овој лек вклучува отфрлање на месо и производи од месо. Текот на третманот е 5 дена.

Внимание!Третманот на хелминтијаза кај деца е задолжителен! Во спротивно, може да има проблеми со менталниот и физичкиот развој.

Најпопуларните народни лекови за црви кај децата се семки од тиква и рендан суров морков или свежо направен сок од морков. Овие средства мора да се земат пред јадење. Семињата се земаат 15 грама и се мијат со 100 мл свеж сок. Исто така е важно да пиете 120 мл сок од домати без додавање сол.

Млекото со лук е многу ефикасен лек. Производот се подготвува на следниов начин: една голема глава лук се вари додека не омекне во 250 мл млеко. Со овој раствор, направете ноќна клизма, 125 ml раствор одеднаш. Паралелно со оваа постапка, препорачливо е да се пие супа од кромид.

Супата се подготвува на следниов начин: исечете еден мал кромид, истурете 250 мл врела вода и оставете 12 часа. Следно, филтрирајте ја инфузијата и пијте 120 ml дневно. Текот на третманот е 4 дена.

Познато е дека паразитите не сакаат многу алкална средина, така што клизма со раствор од сода ќе биде корисна во оваа ситуација. За да подготвите раствор, треба да земете 250 мл топла вода и да растворите 3 грама сода во неа. Клизма се прави само со топол раствор. Постапката се повторува во рок од една недела.

Лекот направен од зелени ореви помага многу добро кај хелминтијаза кај деца. 40 грама неизлупени сецкани ореви се истураат со 1 литар врела вода. Овој пијалок го пијат цел ден како чај. На децата треба да им се даде лаксатив во текот на ноќта додека земаат лек за ореви.

Честопати, на децата им се дава масло од тиква или коноп. Овие производи имаат одлични антихелмински својства. На детето му се даваат 5 ml масло 2 пати на ден пред јадење.

Прилично ефикасен лек за хелминти може да се подготви врз основа на лушпи од калинка. Земете 3 грама претходно смачкани кори и истурете 280 мл врела вода и се вари во водена бања 15 минути. Следно, супата мора да стои 40 минути. Добиениот производ се пие за 1-2 часа. Не јадете за време на постапката. Кога лекот е пијан, по три часа треба да земете лаксатив.

Најбезбедниот лек за деца е лушпа од ленено семе. Рецепт: 15 грама семе се истураат со 200 мл врела вода, контејнерот е цврсто покриен со капак и се протресува 15 минути. Потоа, производот се филтрира и им се дава на децата да земаат 50 ml наутро. Текот на третманот е еден месец.

Внимание!Отстранувањето на хелминти од телото на детето може да доведе до интоксикација. За да спречите таква ситуација, треба да се осигурате дека за време на третманот бебето пие најмалку еден литар мирна вода и лушпа од шипинка.

Традиционалната медицина може да понуди голем број рецепти кои имаат прилично долга историја. Дури и ако изгледаат сосема неочекувано за модерните луѓе, тоа не значи дека тие се неефикасни.

На пример, во алтернативната медицина, постои многу интересен рецепт базиран на пепел од липа. Направено е од изгорени гранки од липа. 5 грама просејуван пепел се додаваат во 250 мл врело млеко. Треба да пиете таков лек еднаш дневно пред јадење. Текот на третманот е 12 дена.

Бреза катран често се користи во алтернативна медицина. Врз основа на тоа, се прават медицински облоги.

Третман на деца со лекови базирани на катран:

 • Папокот на бебето е намачкан со бебешки крем;
 • 3-5 капки бреза катран се капнуваат на памучна подлога;
 • Користејќи леплив малтер, памучната волна е фиксирана во областа на папокот. Компресот мора да се чува два дена;
 • По три дена, постапката се повторува повторно.

Телото е исчистено од црви во три постапки.

Често во текот на ноќта, децата чувствуваат чешање во аналната област. Факт е дека ноќе, женските пилиња лежат јајца на ова место. За да се спречи понатамошно размножување на паразити, неопходно е да се затвори анусот ноќе со памук натопен во коноп или масло од тиква. Повторете ги постапките 40 дена.

Превенција на паразити дома

Човековото здравје зависи од себе. Во ситуација со паразити, неопходно е да се спроведат превентивни процедури, со што ќе се спречи навлегување на хелминти во телото.

Треба да се почитуваат следниве превентивни правила:

 • Следете ја личната хигиена и научете ги децата на основните правила. Чувајте ги рацете чисти, измијте ги по одење надвор, пред јадење, по користење на тоалет. Долна облека треба да се менува секој ден, постелнина - еднаш неделно. Препорачливо е да се пегла постелнината со жешко железо;
 • Често влажно чистење во куќата, одржување ред;
 • Оние играчки што детето ги зеде надвор мора да се измијат со сапун. Добро ракувајте со овошје и зеленчук пред јадење. Послужете риба и месо со добра термичка обработка;
 • Инсталирајте филтер за вода во куќата;
 • Јадење кисела храна, бидејќи хелминти не сакаат кисела средина многу. Овие можат да бидат овошни сокови, кисела зелка и друг зеленчук. Покрај тоа, овие производи се способни да го зголемат имунитетот и да ги отстранат токсините од телото.

За тоа како да го исчистите телото од црви, најдобро е да одлучите со вашиот лекар. Во исто време, почитувањето на превентивните мерки ќе го намали ризикот од инфекција со паразити.