Народни лекови за паразити во човечкото тело

Никој не е заштитен од разни паразити. Останувањето во масовни групи, на пример, во кампови, санаториуми, е опасно.

Animивотните што живеат дома се исто така опасни, бидејќи честопати се носители на паразити. Црвите отсекогаш се сметале за болест на валкани раце, но ова не е во ред.

Секое лице може да се зарази со хелминти и разни паразити. Постојат народни лекови за паразити во човечкото тело, кои сакам да ги споделам со вас, драги читатели. Методите се безбедни и нетоксични за телото.

Знаци на паразити во човечкото тело

Како може да се заразите?

 1. Јадење сурова риба како суши.
 2. Контакт со животни.
 3. Недоволно варено месо или риба.

Нивото на паразитски заболувања е доста високо, тие едноставно се слабо дијагностицирани.

Со долгорочно присуство на паразити во телото:

 • имунитетот страда многу;
 • се развива недостаток на витамин;
 • нарушена хематопоеза;
 • се намалува антиканцерогениот оклоп на телото;
 • се развиваат хронични заболувања - панкреатитис, колитис, циститис, дијабетес мелитус, дерматитис, бронхијална астма и други.

Хелминти може да се најдат не само во желудникот и цревата, тие се локализирани во срцето, бубрезите, белите дробови, мозокот, црниот дроб.

Знаци на паразити во човечкото тело може да бидат:

 • вознемиреност, раздразливост;
 • анемија;
 • кршливост на косата, ноктите;
 • проблеми со кожата, алергии;
 • губење или зголемување на телесната тежина;
 • мирис од устата;
 • чести АРВИ, настинки, тонзилитис;
 • рани брчки;
 • испукани пети;
 • синузитис, полипи;
 • папиломи;
 • хроничен тонзилитис;
 • 'рчи;
 • кардиоваскуларни заболувања.

Алтернативен третман на паразити во човечкото тело

Еден од рецептите за третман на паразити во човечкото тело:

 • 10 делови ленено семе;
 • еден дел од каранфилче.

Треба да се меле и едноставно да се додаде во храната или може да се земе со лажици. 25 гр на 70 кг тежина. Пиеме три дена, пауза три дена. Пијте цел месец.

Што вели лекарот за овој народен рецепт?

Семето од лен ги убива сите хелминти, освен тркалезни црви. Каранфилчето содржи еугенол. Каранфилчето го чисти телото од разни микроби и габични инфекции.

За да го подобрите антихелминскиот ефект на препаратите од каранфилче, можете да додадете холеретични агенси или екстракти од лушпи од лук и ореви. Ефектот во таков лек е во голем број горчина, не сакан од паразити. Каранфилчето исто така го намалува воспалението предизвикано од паразити.

Најдобар начин да спречите паразити да влезат во телото е да јадете:

 • рен;
 • ротквица;
 • кисела зелка;
 • lingonberries;
 • зачини - ловоров лист, каранфилче, ѓумбир, цимет, шафран, копар, магдонос, лук, сенф.

Третман на паразити во човечкото тело со народни лекови

Исто така, постојат ефективни рецепти за исфрлање паразити и црви користејќи семки од тиква и тиква.

 1. 20 грама семки од тиква треба да се јадат наутро. По 40 минути, земете лаксатив, по можност зеленчук (рицинусово масло, Александриска сена, кора од buckthorn, пченица и овесни трици).
 2. паразитски клетки во човечкото тело
 3. Пржете малку семки од тиква без масло (200гр). Кога ќе се олади, мелете во мелница за кафе. Потоа додадете 6 чешниња смачкан лук и две лажици мед. Оставете да кисна 12 часа. Пијте лажичка наутро за деца, во трпезаријата за возрасни. Можете да појадувате само по три часа. За три дена веќе ќе има резултат.
 4. Поминете 500 гр семиња заедно со кора преку мелница за месо, додадете вода (1 л) и ставете во водена бања два часа. Поминете ја супата преку газа, отстранете го мрсниот филм на врвот. Пијте с everything наутро половина час. По два часа, пијте солен лаксатив. Децата на возраст од 10 години треба да земат 300 грама семиња. За деца од 5-7 години, доволно е 200 гр. Деца под пет години - 100 гр. Соодветно на тоа, пропорциите исто така ја намалуваат количината на вода.

Корисно е да се јаде сурова пулпа од тиква за време на периодот на чистење од црви. Можете да направите салати и да пиете сок.

Мислење на лекар за чистење на човечкото тело од паразити со тиква и семиња

Семките од тиква се ефикасни против тркалезни и тении. Имаат кукурбитин, тој ги удира паразитите. Неговата концентрација се создава во тенок филм што го покрива семето, така што кернелите мора да се користат со кора.

Семки од тиква може да користат деца, бремени жени, постари лица.

Земете во мали дози еден час, на празен стомак, 300 гр семиња, треснати заедно со зелена лушпа и мед од 50-100 гр. По три часа, земете лаксатив и по половина час направете клизма.

Деца 3-4 години - 75 g семиња, 5-7 години - 150 g семиња, 8-10 години - 200 g.

Најефективни се сурови, обложени семиња. Семињата се чистат непосредно пред да се подготви антихелминтикот. Купените семки од сончоглед не се добри.

Пулпа од тиква и сок:

 • помага при запек;
 • се користи за заболувања на црниот дроб, бубрезите;
 • го зголемува излезот на урина без да влијае на бубрезите.

Лукот го подобрува исфрлањето на паразити од човечкото тело, бидејќи е независно средство за отстранување на црви.

Рецептот на народниот лекар за паразити во човечкото тело

Направете лажичка сушена билка од пелин со чаша врела вода и оставете да отстои 10 минути. Пијте три пати чаша секој ден. исто така може да се користи за клизма и туширање.

Друг лекар нуди интересен рецепт:

 • Цветовите на пелин, не поголеми од главата на кибрит, се тркалаат во топчиња леб и се голтаат пред или после јадење.
 • Бидете сигурни да пиете чај од пелин две недели во пролет.

Докторско мислење.

Пелин има горчлив вкус, го чисти телото од флагелати, ламблија, трихомонас, кламидија, го нарушува метаболизмот, што доведува до кожни болести. Приемот на лушпа од пелин, туширање и клизма се доста ефикасни процедури што треба да се спроведуваат редовно.

Заклучок: народни лекови за паразити во човечкото тело се доста ефикасни, но за време на третманот, не можете да пиете алкохол, по завршување на постапката, надополнете силициум, подобро е да не јадете месо и млечни јадења. Ако сакате да живеете без паразити, најдобро е да немате животни дома.

И не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар пред да користите популарен рецепт.